Sieciowe gry komputerowe

www.cisintegracja.pl

Internet zmienił układ sił jeśli chodzi o rynek gier. Przede wszystkim otworzył zupełnie nowe możliwości zarówno przed samymi graczami, jak i przed twórcami tytułów jakie trafiają do sprzedaży. Tę zmianę można rozpatrywać na różnych poziomach. Pojawiła się nowa forma dystrybucji gier, które można legalnie pobrać z internetu i następnie aktywować za pomocą płatnego klucza. Jest to wygodne rozwiązanie dla tych, którym nie zależy na wersji pudełkowej, zresztą coraz więcej tytułów w ogóle jej nie oferuje – wszystko odbywa się w ramach internetu.

Jednak największą innowacją, jaką do świata gier wniósł internet, jest możliwość grania przez większą liczbę osób równocześnie – bez względu na odległości jakie ich dzielą. Tryb gry sieciowej, zwany też trybem multiplayer, pozwala integrować społeczność graczy z całego świata. Przykładami gier, które odniosły sukces jako sieciówki są tytuły z gatunku FPS. Trzeba tu wymienić przede wszystkim „Call of Duty” oraz „Counter Strike”. Każdego dnia przez internet cieszą się nimi tysiące osób.

Początkowo tryb sieciowy był dostępny wyłącznie dla pozycji, które ukazywały się na pecetach. Właściciele konsol nie mieli możliwości, aby korzystać z tej opcji. Sytuacja się jednak zmieniła, ponieważ współczesne konsole mogą bez problemu nawiązywać połączenie z internetem i jeśli dana gra przewiduje takie rozwiązanie, gracze mogą swobodnie rywalizować za pośrednictwem sieci. Takie funkcje sprawiają, że gry stają się jeszcze bardziej interaktywne i jeszcze skuteczniej przyciągają odbiorców..