Rywalizacja o to, kto w świecie sprzętu komputerowego zaoferuje najlepszą wydajność i szybkość działania staje się coraz bardziej powszechna. Można wymieniać różne motory napędowe tego wyścigu, a większość z nich jest ściśle związana z podzespołami jakie znajdą się pod obudową pecetów oraz innych urządzeń wymagających mocy obliczeniowej czy pamięci operacyjnej. Co decyduje o tym, czy dany model komputera jest zaliczany do najszybszych i najbardziej efektywnych w codziennej eksploatacji? Z pewnością chodzi o procesor. Zdaniem wielu to właśnie on jest sercem komputera, aczkolwiek gwoli ścisłości, pecet stanowi sieć naczyń połączonych.
Brak procesora, modułu pamięci RAM czy dysku twardego sprawiłby, że urządzenie jako całość nie miałoby racji bytu. Procesor jest o tyle ważny, że to od niego zależą wszystkie działania związane z przetwarzaniem danych i pracą aplikacji. Im wyższe taktowanie procesora, tym szybciej zachodzą czynności aplikacji i usług. Niskie taktowanie oznacza wolny, „mulący” komputer.
Toczy się ostra walka o prym pomiędzy producentami procesorów. Na ten moment głównymi ich dostarczycielami są firmy Intel oraz AMD. Ta druga ma nieco mniejszy potencjał komercyjny, ale nie ustaje w wysiłkach i prezentuje coraz to nowsze produkty. Poza procesorami, które trafiają do laptopów oraz pecetów stacjonarnych, firma rozwija też asortyment zegarów dedykowanych systemom wbudowanym.
Układy takie trafiają do maszyn przemysłowych, automatów do gier czy skomputeryzowanej aparatury medycznej..