Pierwsze gry na PC

Zanim gry na PC stały się popularne konieczny był rozwój komputerów. Jednak przed tym dużym zainteresowaniem śród graczy cieszyły się gry na konsolach oraz na automatach. Kiedy w końcu komputery się spopularyzowały zaczęły być doceniane także przez środowisko graczy. Zanim gry komputerowe stały się popularne w domach święciły pierwszy tryumfy m.

in. w salonach gier. Wynikało to m.in.

z ograniczonej dostępności komputerów, które wcześniej były bardzo drogie i mało kogo było stać na taki zakup. Pierwsze z gier komputerowych były grami tekstowymi, do najpopularniejszych tytułów można tu zaliczyć m.in. Adventure z 1976 roku oraz Zork z 1977 roku.

Jedną z pierwszych gier komputerowych, które posiadały bardziej rozbudowaną fabułę, była gra z 1979 roku Akalabeth. Do jednych z najbardziej innowacyjnych gier komputerowych wielu znawców zalicza Ultimę z 1980 roku. Była to gra ukazująca się w serii i okazała się być dużym przełomem w świecie gier. Wcześniej wspomniana gra Adventure otworzyła jednak graczom zupełnie nową drogę – dawała im m.

in. ciekawą i rozbudowaną grafikę. Pierwszą grą a PC, o której można powiedzieć, że posiadała już dobrze rozbudowaną grafikę oraz fabułę była gra Mystery House, która była pierwszą z gatunku gier przygodowych. Wraz z rozwojem technologicznym i popularyzacją komputerów ludzie coraz częściej zaczynali sięgać po gry, co także przyczyniło się do rozwoju tej branży.

Powstanie komputera ZX Spectrum przyczyniło się w dużym stopniu do stworzenia takich gier jak Manic Miner czy Jet Set Willy.